Přírodní Vánoční dekorace

Je nejvyšší čas vyzdobit svůj domov! Naše příroda i Vaše zahrada je nejlepším a hlavně stále připraveným zdrojem krásné zeleně, bobulí, sušených květin a plodů atd…

Směs čerstvě nařezaných a voňavých stálezelených větviček zdokonalí jakýkoliv vánoční dekoraci, věnec, girlandu, ozdobu nebo vazbu. Pokud pochybujete o tom, že to nestojí za vaše úsilí, podívejte se na ceny nejrůznějších e-shopů nebo vyražte do ulic a zjistíte, že vaše vlastnoručně zhotovená zelená přírodní vánoční výzdoba navíc uleví i Vaší peněžence. Vydejte se proto do přírody, abyste viděli, co všechno příroda nabízí.

Lesklé stálezelené keře, jako jsou cesmína, vavřín, rododendrony, bobkovišeň, barvínek(vinca), vypadají skvěle společně s jehličinami tisem, smrkem, ale i thujemi, jejichž velkou výhodou je, že neopadávají a tedy dlouho vydrží i při pokojové teplotě.

(Některé jedovaté rostliny, jako je například tis, cesmína nebo ptačí zob mohou být nevhodné tam, kde jsou malé děti, nebo domácí zvířata, proto si dejte pozor co používáte, syté barvy plodů málo kdy uniknou jejich pozornosti.)

 

 

Poddajné větvičky hroznového nebo psího vína, kroucené vrby, sytě červené větvičky dřínu, ale i stonky aromatických bylin tvoří vynikající základ pro věnce.

Nezapomeňte na šišky

Šišky ze stromů jako je jedle borovice modřín, spolu se zajímavými plody například mochyně, irisů,ruje, nigely apod.  tvoří atraktivní dozdobení. Pokud máte příliš velké smrkové šišky, můžete použít pouze jejich špičky, nebo z nich vyrobit přírodní ozdobu na stromeček.

  

Důležité je vybírat svěží a sytě zbarvený materiál. Vždy jemně ohněte větve a řežte pouze pokud jsou ohebné. Nepoužívejte křehký, nebo vybledlý materiál. Pokud budete stříhali třeba rododendron nezapomeňte, že odřezáváte květy nasazené na příští rok, proto vybírejte důkladně.

Dosud můžeme využít i stálezelených nebo spíše stálešedých bylin, jako je artemisie, santolina, levandule, stachys nebo šalvěj. Vynikající barevné akcenty dokážou také květy hortenzií necháme-li je na rostlině vyschnout. Je dobré také přemýšlet nad trvanlivostí použitého materiálu. Třeba borovice vydrží déle pokud bude ve vodě, zatímco cypřišky nebudou dlouho opadávat i bez vody. Mechy, lišejníky a kousky březové kůry dodají dekoracím zase trochu rustikální nádech. Červené šípky, zimolez, plody skalníku, čerstvé nebo sušené ovoce, fantazii se mete nekladou. Jednoduše používejte materiály, které máte k dispozici.

Zdroj: Pinterest

Inspiraci najdete také v kuchyni

Ovoce včetně jablek, pomerančů, citronů a limetek lze nakrájet a sušit v troubě nebo v sušičce. Celé muškátové oříšky nebo skořicové tyčinky, badyán vypadají nejen dobře, ale přinášejí také kořeněnou vůni. Použít můžete různé ořechy. Nebojte se improvizovat.

V jednoduchosti je krása

Snažte se dát vyniknout přirozené kráse rostlin. Přemýšlejte o struktuře a kombinujte její různé protiklady. Využijte co nejvíce darů přírody a vyzkoušejte ještě tuto sezónu přirozený přístup k vánoční dekoraci.

 Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *